Ανέβασαν στροφές στο β΄ημίχρονο. Α.Ε. ΠΟΣΕΙΔΩΝ Π.Π.Π.-Π.Α.Ε. ΠΟΝΤΙΩΝ 2012 2-1

By
Updated: Ιανουάριος 29, 2017

Α΄κατηγορία ΕΠΣ Πιερίας 2016-2017

17η Αγωνιστική

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο των Νέων Πόρων ανάμεσα στον τοπικό Ποσειδώνα και την Π.Α.Ε. Ποντίων Κατερίνης με τελικό νικητή τον Ποσειδώνα με σκορ 2-1.

Οι ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο.

Το πρώτο 45λεπτό ανήκει στους φιλοξενούμενους που είχαν τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Από την άλλη ο Ποσειδώνας πέτυχε γκολ σε μία από τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε με τον Χρυσόπουλο στο 12′ λεπτό. Έτσι με το σκορ στο 1-0 οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε εντελώς με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές να χάνουν πολλές κλασικές και να προσπαθούν να τελειώσουν τον αγώνα.

Το 2-0 έγινε στο 68′ λεπτό με ένα υπέροχο γυριστό σουτ του Κυρτέγου.

Στην επόμενη φάση ο Ποσειδώνας είχε και δοκάρι σε σουτ του Τσικαδέρη. Στο 84′ οι Πόντιοι μείωσαν το σκορ σε 2-1 αλλά στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και έτσι το έμεινε το τελικό σκορ.

Με αυτή την νίκη οι Νότιοι παρέμειναν στην κορυφή φτάνοντας τους 46 βαθμούς και οι Πόντιοι παρέμειναν στην 11η θέση και στους 18 βαθμούς.