Μοιρασιά στο Β΄ ΔΑΚ ΑΡΗΣ ΚΟΚΚΙΝΟΠΛΙΤΩΝ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΛΑΤΑΜΩΝΑ 1-1

Updated: Ιανουάριος 23, 2017

Α’ EΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

Γρηγόρης Τσαπράνης

Αρχισυντάκτης pamespor.gr

Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις ο Άρης Κοκκινοπλιτών με την Ακαδημία Πλαταμώνα καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο Β’ ΔΑΚ, στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Οι κοκκινοπλίτες του Γιώργου Σκέντου θα μπορούσαν κάλλιστα να πάρουν το τρίποντο στο Β’ ημίχρονο με τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, ήταν άστοχοι όμως στην τελική τους προσπάθεια και μοιραία για αυτούς δεν ήρθε η νίκη που τόσο πολύ ήθελαν για να ανασάνουν βαθμολογικά βρισκόμενοι μέσα στην ζώνη υποβιβασμού, για μια ακόμη αγωνιστική.
Η Ακαδημία του Νίκου Μανίκα βρίσκεται στην πρώτη τετράδα της κατάταξης και δίκαια πρωταγωνιστεί με το νεανικό και καλογυμνασμένο σύνολο παικτών που διαθέτει. Είχε στο πρώτο ημίχρονο την πρωτοβουλία των κινήσεων όπου προηγήθηκε στο σκορ 0-1, ενώ στο τελευταίο 15λεπτο αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Παυλίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Στην επανάληψη η ομάδα του Άρη ήταν καλύτερη και το μόνο που κατάφερε ήταν να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας αφού ισοφάρισε στο τελικό 1-1.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Μόλις στο 8’ από σέντρα του Μπακάλη, ο Παγώνης με εξαιρετικό σουτ πλασέ έγραψε το 0-1 για την ομάδα της Νότιας Πιερίας.
Στο 9’ σουτ πλασέ του Τσιανάκα Χ. η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 27’ ο Κατέλας Δ. από τη μικρή περιοχή πλάσαρε, ο Ίτσιος όμως με διπλή προσπάθεια απομάκρυνε τον κίνδυνο.
Στο 34’ φάουλ του Σκαμπαρδώνη από αριστερά, κεφαλιά πάσα του Μιχαλήτσιου προς τον Εντιαγέ, ο τελευταίος πλάσαρε από πλεονεκτική θέση, ο Τσαρούχας όμως απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 40’ διαγώνιο σουτ του Ρουμπιέ, η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 43’ το δυνατό σουτ του Ρουμπιέ έφυγε πάνω από τα δοκάρια άουτ.
Στο 45+1’ ο Εντιαγιέ έπιασε αέρα στη μικρή περιοχή μετά τη βαθιά μεταβίβαση από τον Σκαμπαρδώνη.
Στο 49’ σουτ του Κατέλα Δ. από το ύψος περιοχής, άουτ.
Στο 52’ τετ-α-τετ του Λαγιώτη που πλάσαρε χλιαρά πάνω στα χέρια του Τσαρούχα.
Στο 53’ ο Τσιανάκας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσαρούχα ο οποίος απομάκρυνε με τα πόδια σε πλάγιο άουτ, ενώ στο 54’ το πλασέ του Βελώνη έφυγε λίγο άουτ.
Στο 60’ ο Αστέρης Παπαδόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση ισοφάρισε 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ.
Στο 64’ ο Ρουμπιές δεν πρόλαβε την μπάλα μετά την σέντρα του Παυλίδη, βρισκόμενος σε θέση βολής.
Στο 69’ η κεφαλιά του Μιχαλήτσιου από φάουλ γέμισμα του Σκαμπαρδώνη πέρασε άουτ.
Στο 74’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Παυλίδης της Ακαδημίας.
Στο 76’ πλασέ του Εντιαγιέ, απέκρουσε σε κόρνερ ο Τσαρούχας.
Στο 90+2’ κόρνερ του Εντιαγιέ, κεφαλιά πάσα του Μιχαλήτσιου, νέα κεφαλιά από τον Σκαμπαραρδόνη, μπλόκαρε ο Τσαρούχας.
Τον αγώνα διαιτητευσέ με επιτυχία ο κ. Παναγιώτης Συμεωνίδης με βοηθούς τον κ. Γιαμούζη και την δίδα Κορινιώτη.