Αγχωτική νίκη του Άρη. ΑΡΗΣ ΚΟΚΚΙΝΟΠΛΙΤΩΝ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ 1-0

By
Updated: Φεβρουάριος 6, 2017

Γρηγόρης Τσαπράνης

Αρχισυντάκτης pamespor.gr

Με το φτωχό 1-0 επιβλήθηκε ο Άρης Κοκκινοπλιτών επί του Απόλλωνα Λιτοχώρου στο Β’ ΔΑΚ σε αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική της Α’ Ερασιτεχνικής Κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, παίρνοντας δίκαια το πολύτιμο τρίποντο.

Οι Κοκκινοπλίτες του Γιώργου Σκέντου έφτασαν τους 17 βαθμούς και διατηρούν πλέον ακέραιες τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία, καθώς πλησίασαν αισθητά τις ομάδες που βρίσκονται πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού στον βαθμολογικό πίνακα.
Το χρυσό τέρμα του Νίκου Λαγιώτη στο 4ο λεπτό ήταν αρκετό για τη νίκη, ενώ θα μπορούσαν να διευρύνουν το σκορ αν αξιοποιούσαν τις ευκαιρίες που είχαν με αντίπαλο τον ιστορικό και πολύ νεανικό Απόλλων Λιτοχώρου του Γιάννη Μυστακίδη που χτίζει ομάδα με μέλλον.
Οι Λιτοχωρίτες είχαν την εδαφική υπεροχή ειδικά στην επανάληψη με καλή φυσική κατάσταση, μπορούσαν να πάρουν κάτι καλό αφού παλεύουν όλα τα ματς, δεν τα κατάφεραν όμως παραμένοντας ουραγοί στην κατάταξη.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Μόλις στο 4’ σε γέμισμα του νεοαποκτηθέντα Γιάννη Φακίτσα η μπάλα κατέληξε στον Εντιαγιέ που πάσαρε στον αμαρκάριστο Νίκο Λαγιώτη μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με κοντινό σουτ πλασέ έγραψε το 1-0 που έμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.
Στο 26’ ο Τσιανάκας αστόχησε στο δυνατό σουτ που επιχείρησε από τη γραμμή της περιοχής.
Στο 34’ σέντρα σουτ του Κυλώνη, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
Στο 43’ σουτ φάουλ του Βελώνη, απέκρουσε στην κλειστή του γωνία ο Μαλέσιος.
Στο 57’ κάθετη πάσα του Καρυοφύλλη για τον Φελώνη που πλάσαρε όμως πάνω στον Ίτσιο ο οποίος απομάκρυνε τη μπάλα.
Στο 61’ σουτ του Φελώνη μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια άουτ.
Στο 67’ δυνατό σουτ του Παπαδιαμαντή Σ. όπως και το σουτ του Μάνου έξω από την περιοχή δύο λεπτά αργότερα πέρασαν άουτ.
Στο 79’ πλασέ του Τσιανάκα από πλάγια θέση απέκρουσε σε κόρνερ ο Μαλέσιος.
Στο 85’ σουτ φάουλ φάουλ του Σκαμπαρδώνη, η μπάλα μόλις άουτ.
Στο 87’ πλασέ του Βελώνη από πλεονετική θέση, μπλόκαρε ο Μαλέσιος.
Στις καθυστερήσεις κόρνερ του Φελώνη, κεφαλιά του Καρυοφύλλη στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Ασλανίδης με βοηθούς τους κ.κ. Σκαμπαρδώνη και Κεσίδη.