Ελληνες…εξωτερικού: Εδωσε απαντήσεις ο Κυριάκος

By
Updated: Φεβρουάριος 6, 2017

Δεν τον έχει σε μεγάλη υπόληψη η Λεβερκούζεν τον Κυριάκο Παπαδόπουλο. Ισως να έφταιξαν και τα προβλήματα τραυματισμών του, ίσως τα πλάνα του προπονητή, η ουσία είναι ότι τα προηγούμενα δύο χρόνια του έδωσε ελάχιστες ευκαιρίες και από την αρχή της σεζόν 2016/17 τον έστειλε δανεικό, αρχικά στη Λειψία και από τον Ιανουάριο στο Αμβούργο. Ο 25χρονος Κατερινιώτης βρέθηκε το Σάββατο αντιμέτωπος με την ομάδα στην οποία ανήκει και με μια έξαιρετική κεφαλιά στο 76΄ χάρισε τη νίκη 1-0 και παράλληλα τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στο Αμβούργο που μάχεται να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη.
Γκολ πέτυχε και ο Αλέξανδρος Τζιόλης στη Σκοτία με τη Χαρτς, ενώ ο Κώστας Μήτρογλου βρίσκει σιγά-σιγά τα «πατήματά» του. Με το 8ο φετινό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 επί της Μαδέιρα.
Η παρουσία των  Ελλήνων του εξωτερικού:
ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): 90 λεπτά στη νίκη 2-1 επί της Μπέρνλι. Εβγαλε την ασίστ στο 2ο γκολ του Νιάνγκ στο 45+2΄
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Εκτός αποστολής
Θανάσης Πέτσος (Φούλαμ): Εκτός αποστολής
Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ): Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 2-1 επί της Αστον Βίλα

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Ντεμπούτο με 90λεπτη συμμετοχή, στην ήττα (2-0) από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Υπέπεσε σε πέναλτι στο 15΄
Παναγιώτης Κονέ (Γρανάδα):Εκτός αποστολής.
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Πέρασε αλλαγή στο 76΄ στην ισοπαλία 1-1 με την Λεϊόα

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): 90 λεπτά στη νίκη 2-1 επί της Τσεζένα
Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Οπως πάντα 90 λεπτά, αλλά και «clean sheet» στο 0-0 με την Κιέβο
Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Σκόραρε στο 36΄ αλλά σίγουρα δεν το χάρηκε καθόλου στον διασυρμό εντός έδρας (1-7) από τη Νάπολι
Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Ηπιε κι αυτός, όπως και ο «Τορο» όλο το… πικρό ποτήρι, αφού έπαιξε 90 λεπτά
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): 90 λεπτά στην ήττα 2-0 από την Αταλάντα
Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Εκτός αποστολής.
Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): 90 λεπτά στη νίκη 1-0 επί της Λειψίας
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): 90 λεπτά και σκόρερ στο 1-0 επί της Λεβερκούζεν
Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εμεινε στον πάγκο στη νίκη 3-2 επί της Βέρντερ
Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός , αλλά αντικαταστάθηκε στο 64΄ στο 1-1 με τη Μπόχουμ
Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): 90 λεπτά στο 1-1 με τη Μπόχουμ
Τάσος Λαγός (Βίτσμπουργκερ Κίκερς): Εκτός αποστολής.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Έμεινε στον πάγκο στην ήττα 3-0 από τη Μονακό

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Τραυματίας, χάνει όλη τη σεζόν
Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): 90 λεπτά στο 0-0 με την Αντερλεχτ.
Σωτήρης Νίνης (Μαλίν): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Μπήκε στο ματς στο 58΄ στην ήττα 2-0 από την Οστάνδη
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά):Αγωνίστηκε 90 λεπτά στη νίκη (2-1) επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.
Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): 90 λεπτά στο εντυπωσιακό 3-0 επί της Σταντάρ στη Λιέγη
Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): 90 λεπτά στο εντυπωσιακό 3-0 επί της Σταντάρ στη Λιέγη

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Αγωνίστηκε 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα 1-3 από την Εράκλες
Θανάσης Παπάζογλου (Ρόντα): Πέρασε αλλαγή στο 59′ στην ήττα 0-2 από τον Αγιαξ.
Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 82΄, ένα λεπτό αφότου διαμόρφωσε το 3-0 επί της Μαδέιρα
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εμεινε στον πάγκο στο 3-0 επί της Μαδέιρα
Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Αγωνίζεται απόψε

ΣΚΟΤΙΑ
Αλέξανδρος Τζιόλης (Χαρτς): 90 λεπτά και πρώτο γκολ, καθώς άνοιξε το σκορ στο 59΄ στο 3-0 επί της Μάδεργουελ
Τάσος Αυλωνίτης (Χαρτς): 90 λεπτά στη νίκη 3-0 επί της Μάδεργουελ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Το πρωτάθλημα έχει διακοπεί
Φάνης Γκέκας (Σίβασπορ): 90 λεπτά στην ήττα-σοκ από την ουραγό Μερσίν

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί: Ξεκίνησε βασικός, πέτυχε στο 41΄ το πρώτο γκολ στο 4-1 επί της Αλ Ιτιχάντ και αντικαταστάθηκε στο 73΄

Πηγή: praktoreio-sport.gr