Ο πρωτοπόρος Απόλλων Λάρισας, επιβληθήκε του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας με σκορ 3-1

By
Updated: Φεβρουάριος 12, 2017

… και εκμεταλευόμενος την ήττα του Ολυμπιακού Βολου από την Πύδνα Κίτρους, διεύρυνε την διαφορά ασφαλείας στους +4 βαθμούς.

Η ομάδα της Λάρισας ήταν καταιγιστική και έπαιξε από το πρώτο λεπτό τους φιλοξενούμενους, σαν την ..γάτα με το ποντίκι.

Στο 38′ από εμφανή θέση οφσάιντ στην πρώτη και μοναδική επίθεση στο α’ ημίχρονο, ο Αχιλλέας προηγήθηκε με τον Διμηνά.

Η ασφυκτική πίεση των Λαρισαίων, απέδωσε «καρπούς» μετά από σωρεία ευκαιριών, στο 44′ όταν ο Περικλής Μηνάς ισοφάρισε (1-1).

Στην επανάληψη στο 70′ ο Matias Mansano με υπέροχο σουτ έκανε το 2-1 και οκτώ λεπτά αργότερα ο Βασίλης Σαχινίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 3-1, ένα δίκαιο αποτέλεσμα ενός σαφώς ανώτερου Απόλλωνα Λάρισας.

– Το παιχνίδι επισκιάσθηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Άκη Σουλίδη στο 54′ που υπέστη διάστρεμμα β’ βαθμού και αποχώρησε από τον αγώνα, υποβασταζόμενος από τους ανθρώπους του πάγκου της λαρισινής ομάδας.

Διαιτητής: Καραλιόλιος
Βοηθοί: Παπαδόπουλος, Μπέλτσου (Γρεβενών).

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σταυράκης, Σάββας, Παπαδόπουλος (46′ Μανθάνο), Μουταφτσίσκι, Ανδρέου, Αγρόδημος, Διβανές (81′ Ιβανίδης), Καρακατσάνης, Σαχινίδης, Σουλίδης (54′ λ.τ. Κυριάκος), Μηνάς.

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Γιώργος Καμπερίδης): Κούζας, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Πετρουζέλης, Παγωνίδης, Δημηνάς, Θωκαΐδης (71′ Καραμανώλας), Λάιος, Καμπερίδης, Νάκας (87′ Σιδηρόπουλος), Μανίκας (83′ Παπαδόπουλος).

Πηγή: crimsonscorer.gr