Στο ντέρμπι των Ν. Πόρων, νικητής ο Ποσειδώνας με σκορ 3-1 την ΑΕ Καρίτσας.

By
Updated: Φεβρουάριος 13, 2017

Ένα πραγματικό ντέρμπι έγινε στο γήπεδο των Νέων Πόρων ανάμεσα στους δύο πρωτοπόρους του πρωταθλήματος που βρήκε νικητή τον Ποσειδώνα με σκορ 3-1 ενάντια στην Α.Ε. Καρίτσας.

Σε ένα γεμάτο γήπεδο από φιλάθλους και του Ποσειδώνα και της Καρίτσας είδαμε τα πάντα. Όμορφο ποδόσφαιρο και από τις δύο ομάδες, 4 γκολ, δυνατά μαρκαρίσματα, ένταση μέσα και έξω από τον αγωνιστικό χόρο, καπνογόνα και συνθήματα από τους πιτσιρικάδες της Νότιας Πιερίας-ένα ντέρμπι με τα όλα του που όσοι βρέθηαν στο γήπεδο το ευχαριστήθηκαν.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η ομάδα του Σάκη Λιάγκα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι κερδίζοντας τις περισσότερες μονομαχίες και δημιουργώντας φάσεις μπροστά από την εστία του Γκεβρέκη χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Μετά το πρώτο τέταρτο ο Ποσειδώνας πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με μεγαλύτερη το δοκάρι σε κεφαλιά του Αποστολίδη. Σε εκείνο το σημείο και κόντρα στην ροή του παιχνιδιού η Καρίστα άνοιξε το σκορ σε μια όμορφη αντεπίθεση ο Μητράκας έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με σέντρα-σουτ έστειλα την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 στο 32′ λεπτό. Στα επόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Ποσειδώνας προσπάθησε να φέρει στα ίσια το παιχνίδι δίχως αποτέλεσμα και με αυτό το σκορ μπήκαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.
 Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πραγματκά ένας μονόλογος των γηπεδούχων. Οι Νότιοι κυριολεκτικά δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους και έκαναν την μεγάλη ανατροπή μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Το 1-1 έγινε στο 63′ λεπτό με υπέροχη κεφαλιά του Τροίρη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Καλαμπάκα. Η ανατροπή έγινε στο 78′ λεπτό μετά από όμορφη πάσα του Αποστολίδη ο Παυλίδης σταμάτησε υπέροχα την μπάλα και με όμορφο πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το 2-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο πρώτος σκόρερ του Ποσειδώνα ο Καλαμπάκας με αριστοτεχνικό πλασέ μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ με τους παίχτες του Παρασίδη να κερδίζουν το ζεστό χειροκρότημα από τους φιλάθλους της  ομάδας τους.
 Έτσι ο Ποσειδώνας έφτασε τους 52 βαθμούς και αύξησε την διαφορά από την Καρίτσα στους 8 βαθμούς με τους φιλοξενούμενους να μένουν στους 44 βαθμούς και την δεύτερη θέση. Αυτή ήταν η 15η συνεχόμενη νίκη του Ποσειδώνα στο πρωτάθλημα και παραμένει αήττητος στο γήπεδο του με 9 νίκες και 1 ισοπαλία.